5 hely amit látnod kell Gyulán

November elején nyereményjátékot hirdettünk a Villa Damjanich Facebook oldalán, mely során arra voltunk kíváncsiak, hogy követőink mennyire ismerik a gyulai nevezetességeket. Örömmel nyugtáztuk, hogy nagyon sokan ismernek legalább egy látnivalót Gyulán, amit szívesen meg is látogatna. Éppen ezért mi is összegyűjtöttük az öt legismertebb gyulai nevezetességet, hogy minden Vendégünknek segítséget nyújtson a nálunk töltött idő során. Legújabb blogbejegyzésünkben fény derül olyan titkokra is, melyet egészen kevesen tudnak!

1. Almásy kastély



Méltán nevezhetjük gyula egyik központi látványosságának az Almásy kastélyt, melynek története egészen a török hódoltság végéig vezethető vissza. Akkor kapta ugyanis a közel egész Békés megyére kiterjedő területet Harruckern János György katonatiszt III. Károly magyar királytól a szolgálataiért cserébe. A csaknem elnéptelenedett környékre ő telepített be magyar, román, szlovák, német telepeseket. Fia, Harruckern Ferenc, majd unokája, Wenkheim Ferenc munkája révén nyerte el mai kiterjedését és stílusát a kastély. Az Almásy család birtokában házasság árán került, mikor is Almásy Kálmán feleségül vette Wenkheim Máriát. Az utolsó Almásy családtag a második világháborút követően hagyta el a kastélyt. A szocializmusban többek között ápolóképző és csecsemőotthont is kialakítottak itt, majd a rendszerváltás után kezdték meg a kastélyt kiüríteni. A legnagyobb ráncfelvarrást 2012-ben kapta az épület, amikor is kívül belül megújult köntösbe öltözött.

Az Almásy kastély kiemelkedő kulturális egységnek számított, hiszen itt kezdte bontogatni szárnyai Erkel Ferenc és Munkácsy Mihály is. Valamint 1746-ban ez volt az első kastély Magyarországon, ahol színdarabot adtak elő.

A kastélyban kialakított múzeum egészen egyedi tematikát használ, hiszen a cselédek szemszögéből mutatja be a magyar grófságot.

Az állandó kiállítások mellett minden szombaton garantált programokkal is várják a nagyérdeműt. Ilyen például a minden hónap első szombatján megrendezett pincetárlat, mely során török kori holtestek után kutathatunk. Csak ajánlani tudjuk!

Mindezek mellett természetesen időszakos kiállításokat is rendeznek, jelenleg az idén 150 éves Erkel Ferenc Múzeumnak állítanak emléket.

A Villa Damjanichtól 8 perces sétával eljut az ember a kastélyhoz. Az oda vezető úton pedig érdemes megtekinteni a Szent Miklós park szobrait, melyeket híres gyulai személyek láthatóak.

2. Erkel Emlékház



Az épületet 1795-ben építették a németgyulai városrészben tanítói lakásnak. A későbbi bővítéseknek köszönhetően tantermeket is alakítottak ki benne. A jelenleg is megcsodálható klasszicista stílusa kialakítása Nuszbek Mihály nevéhez köthető, aki egy komolyabb megrongálódás miatt 1830-ban teljes mértékig újjáépítette a házat. Legutóbb 2011-ben restaurálták az épületet, mely során a műemlékvédelmi szempontokat betartva, mégis a XXI. századi múzeum követelményeinek eleget téve végezték el a felújítást. Gyula híres szülöttje Erkel Ferenc 1810.november 7-én látta meg a napvilágot ebben az épületben, ahol apja is tanított. A Pozsonyból érkező család 1808 és 1841 között élt a házban. Az egész évben megtekinthető állandó kiállítás első sorban a Himnusz megzenésítőjének állít emléket. Végig követhetjük a magyar opera megteremtőjének életét, valamint megnézhetjük, hogyan töltötte mindennapjait szülőházában Erkel Ferenc. Mindemellett a kiállítást betekintést nyújt a korabeli iskolarendszer felépítésébe. A látogatóknak a tárlat során lehetőségük van egy sakkparti lejátszására vagy egy XIX. századi iskolai feladatsor kitöltésére is. De semmi pánik, osztályzatot nem kapnak rá a nebulók! Az Erkel Emlékház a Villa Damjanichtól gyalogszerrel 15 perc, autóval 5 perc alatt megközelíthető.

3. Ladics ház

A barokk stílusú ház a XIX. század elején épült jegyzői lakásként, dr. Ladics György jogász újdonsult házasként költözött ide. Majd a család következő öt generációja is itt nőtt fel, élt és tartotta magát a családi hagyományokhoz. Később Gyula városa vásárolta meg az ingatlant és a benne található ereklyéket, melyet a Ladics família halmozott fel az idők során. A család hagyatéka Gyula városának kiemelt látványossága lett, hiszen az országban egyedülálló módon, teljes komplexitással mutatja be a dualizmus kori és a két világháború közötti magyar polgárság életének és kultúrájának tárgyi és irattári bizonyítékait. A ház berendezése, használati tárgyai és könyvtára mind-mind eredeti épségében figyelhető meg.

A téli időszakban, csak telefonos egyeztetés után látogatható, mivel a házban az eredeti fűtésrendszer működik, amit az itt dolgozók nem képesek egész nap üzemeltetni. A Ladics Ház Gyula belvárosának egyik utcáján található, tőlünk gyalog 10 perc, autóval 3 perc alatt lehet eljutni.

4. Száz éves cukrászda

A Ladics ház szomszédságában található, a szintén országos hírnevet szerző Száz éves cukrászda. Az épületet 1801-ben építette a gyulai Városi Tanács, és a feltárt leletek alapján már akkoriban is cukrászdaként működött. A ma is üzemelő cukrászdát Salis András cukrászmester alapította 1840-ben. Ezzel Magyarország második legrégebben működő cukrászdája a gyulai.

Az épület copf és empir stílusú elemekkel épület, de megtalálhatóak benne a korai klasszicizmus jegyei is. Az említett Ladics házhoz hasonlóan a Száz éves cukrászdában is eredeti, valamint korhű biedermeier berendezési tárgyak és díszítőelemek találhatóak. Az idők során számos alkalommal történt ráncfelvarrás, hol az épületet, hol a bútorzatot restaurálták. Legutóbb 2014-ben esett át nagyobb felújítási munkálaton.

2004 óta a cukrászda üzemeltetéséért az a Balogh László felelős, akinek a nevéhez fűződik a szintén híres gyulai Kézműves Cukrászda üzemeltetése. Ennek okán a Kézműves cukrászda remekműveit is megkóstolhatjuk a Száz évesben. Mi is gyakran betérünk. Ilyenkor egy gőzölgő kávé mellett fogyasztjuk el kedvenc francia krémesünk, és élvezzük a XIX. századi kávéház hangulatát.

5. Vár



Gyula kultikus épülete, városunk legkiemelkedőbb látványossága a gyulai vár. Története egészen a XV. századig vezethető vissza, akkor kezdte el építeni Macsói János macsói bán, aki Zsigmond magyar királytól kapta a területet. A vár a XVI. századtól meghatározó végvára volt az országnak, hősiesen küzdött a török elleni harcban, melyben 1566-ban elbukott és 129 évig török kézen marad. A törökkel folytatott harcot egyébként minden év júliusában felidézik és újra játszák a Végvári napok alkalmával. A vár szerepet játszott a 1848-49-es szabadságharcban is, mikor a világosi fegyverletétel után ide szállították a honvédtiszteket. 1879-ben a nagy szegedi árvíz után a gyulai vár jó minőségű tégláit használták fel a város újjá építéséhez, 1918-ban pedig szóba került a vár teljes lebontása is!

1956 után kezdődtek meg a régészeti munkálatok a várban és környékén. Ennek is eredménye, hogy a várban kialakított 24 kiállító teremben közel 7 évszázad történetét eleveníthetik fel az ide látogatók. A vár tornyaiból pedig remek a kilátás a városra és az Almásy kastélyra és a Várfürdőre.

Egy korábbi blogbejegyzésünkben már említettük, hogy 1964 óta a vár és vár mellett található tó ad otthon a Gyulai Várszínház előadásainak, melyek ennek köszönhetően igen csak egyedi kikapcsolódási lehetőséget rejtenek.

Mára a gyulai vár Közép-Európa egyetlen épen maradt síkvidéki téglavárává vált, mely tovább növeli ázsióját.

Felhasznált források:

https://erkelemlekhaz.hu/index.html#szulohaz http://www.gyulavaros.hu/muzeumok/erkel-ferenc-emlekhaz-gyula https://www.visitgyula.com/latnivalok-adatlap/erkel-ferenc-emlekhaz https://www.visitgyula.com/latnivalok-adatlap/ladics-haz http://gyulavaros.hu/muzeumok/ladics-haz-gyula https://www.programturizmus.hu/partner-ladics-haz-gyula.html https://gyulaikastely.hu/ https://www.programturizmus.hu/partner-gyulai-almasy-kastely-latogatokozpont.html http://gyulavaros.hu/latnivalok/almasy-kastely https://gyulavara.hu/ https://www.visitgyula.com/latnivalok-adatlap/gyulai-var-es-varkilato https://hu.wikipedia.org/wiki/Gyulai_v%C3%A1r http://www.gyulavaros.hu/latnivalok/gyulai-var https://www.cukraszok.hu/szazeves-cukraszda https://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A1z%C3%A9ves_cukr%C3%A1szda http://www.gyulavaros.hu/latnivalok/szazeves-cukraszda-gyula https://www.visitgyula.com/latnivalok-adatlap/szazeves-cukraszda

nov 08, 2019